Филипче: Намален е бројот на хоспитализации, но вирусот е непредвидлив и подмолен

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

 

 

Министерот за здравство, Венко Филипче утрово на редовна координација со директорите на Клиниките, ковид центрите во Скопје. Заклучокот е дека се намалил бројот на хоспитализирани пациенти во болниците, но и дека мораме да останеме претпазливи бидејќи вирусот е непредвидлив и подмолен.

„Деновиве е намален бројот на хоспитализации во болниците, но подготвени се  дополнителни капацитети во болниците како во Скопје така и низ државата. Справувањето со овој трет бран кој е многу силен е исклучително тешко, не само кај нас туку насекаде во Европа. Според епидемиолошките анализи, РО факторот е паднат под 1 и се надеваме дека ќе остане така. Остануваме претпазливи, вирусот е непредвидлив и подмолен“, стои во објавата на Филипче на Фејсбук.

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи