34 годишен прилепчанец почина од Ковид 19, во Прилеп активни 1.081 случај

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


Во последните 24 часа се направени 3.050 тестирања, а регистрирани се 687 нови случаи на КОВИД-19 во: Скопје – 310, Куманово – 55, Битола – 35, Прилеп, Охрид и Струмица по – 33, Велес – 31, Кавадарци и Тетово по – 23, Гостивар – 19, Штип и Кочани по – 17, Свети Николе – 11, Кичево, Ресен и Виница по -7, Неготино – 6, Гевгелија и Македонски Брод по – 4, Струга – 3, Богданци – 2, Крива Паланка, Делчево, Пробиштип, Демир Капија, Демир Хисар, Кратово и Дојран по – 1.

Регистрирани се 1.347 оздравени пациенти од:

Скопје – 780, Битола – 94, Куманово – 67, Охрид – 51, Штип – 44, Велес – 43, Тетово – 33, Кичево – 32, Гостивар – 21, Кавадарци – 20, Гевгелија – 19, Кочани – 16, Берово – 14, Струга – 12, Свети Николе и Ресен по – 11, Прилеп и Делчево по – 10, Неготино – 9, Крива Паланка – 8, Пробиштип и Дебар по – 6, Радовиш и Македонска Каменица по – 5, Виница, Демир Хисар и Кратово по – 4, Богданци и Пехчево по – 3, Македонски Брод и Валандово – 1.

Пријавени се вкупно 46 починати лица:

13 од Скопје (51г, 59г , две лица на 63г , 65г, 69г, 71г, две лица на 72г, 81г, 82г, 84г, 87г), од Битола – 6 (53г, 67г, 70г, 72г, 78г, 90г), од Тетово – 4 (44г, 65г, 78г, 84г), по 3 починати пациенти од Куманово ( две лица по 70г и 76г), Прилеп (34г, 68г и 73) и Струмица (72г, 76г, 82г), по 2 од Штип (72г, 74г), Радовиш (47г, 70г) и Виница (62г, 76г), по 1 од Велес (84г), Кавадарци (84г), Охрид (59г), Струга (86г), Неготини (89г), Кратово (85г), Македонски Брод (76г) и Македонска Каменица (77г) . Од починатите пациенти, 43 се починати во болнички услови, а 3 лица во домашни услови

Направени се 3.050 тестови преку: ИЈЗ-599, ЦЈЗ Скопје-77, ЦЈЗ Битола-94, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–157, МАНУ-130, Жан Митрев (Филип Втори)-155, Авицена-303, Биотек-319, Систина-243, лабораторија Лаор-540, Синлаб – 20, Ремедика-16, Плодност – 60, Генеа – 0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 337.

 

Досега во земјата се направени вкупно 669.141 тестирања на Ковид-19.

 

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 141.844, бројката на оздравени пациенти е 116.780, на починати е 4.228, а бројот на активни случаи изнесува 20.836.

 

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно) :

Скопје 63223, активни 9659;Куманово 7654, активни 1242;Прилеп 7616, активни 1081;Тетово 6702, активни 680;Битола 5326, активни 1263;Велес 5007, активни 834;Гостивар 4861, активни 524;Кавадарци 4829, активни 626;Штип 4570, активни 463;Охрид 4549, активни 812;Струмица 3634, активни 552;Струга 2806, активни 231;Кочани 2469, активни 306;Кичево 2232, активни 292;Неготино 2057, активни 275;Гевгелија 2033, активни 404;Свети Николе 1374, активни 141;Крива Паланка 1142, активни 91;Ресен 1135, активни 237;Радовиш 1000, активни 148;Берово 939, активни 117;Делчево 895, активни 88;Дебар 888, активни 57;Пробиштип 734, активни 74;Виница 691, активни 103;Валандово 588, активни 99;Крушево 449, активни 122;Богданци 446, активни 75;Демир Капија 386, активни 61;Демир Хисар 347, активни 51;Кратово 343, активни 24;Македонски Брод 335, активни 51;Пехчево 241, активни 22;Македонска Каменица 216, активни 8;Дојран 127, активни 23

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи