Изгубен град стар 3.000 години откриен во Египет

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


Египетските археолози откриле изгубен град стар 3.000 години. Градот е целосен – со куќи, артефакти и алатки од времето на фараоните.

„Пронајдовме само дел“, изјави египтологот Сахи Хавас при обиколката на археолошкото наоѓалиште.

Ископувањата најверојатно ќе траат со години. „Загубениот“ град е од времето на кралот Аменофис Трети, кој владеел во Египет отприлика од 1391 до 1353 година пред новата ера.

„Многу странски мисии го бараа овој град и никогаш не го најдоа“, вели Хавас.

„Откривањето на загубениот град е второ најважно откритие по гробницата на Тутанкамон (откриена во 1922 година, н.з.)“, изјави професорката по египтологија на универзитетот „Џонс Хопкинс“, Бетси Брајан.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи