Трет пат промена на цените на горивата за една недела

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


Регулаторната комисија за енергетика ги објави новите, по трет пат променети цени на горивата во една недела.

Според новата одлука на РКЕ, малопродажбата на бензините Еуросупер БС-95 и Еуросупер БС-98 и на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) поевтинува за 0,50 денар/литар, додека на дизелот останува непроменета.

Со тоа, малопродажната цена на Еуросупер БС-95 ќе изнесува 67,00 ден/лит, а цената на Еуросупер БС-98 ќе изнесува 69,00 ден/литар. Малопродажната цена на Еуродизел (Д-Е V), не се менува, односно останува 58,00 ден/литар.

Малопродажната цена на Мазутот М-1 НС се намалува за 0,513 денари и сега изнесува 34,266 ден/кг.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи