Биткоин со нов историски рекорд од 63 илјади долари и е најбрзо средство кое постигна вредност од 1 трилион долари


Најпознатата криптовалута во светот Биткоин достигна нов историски рекорд. Според најновите информации, нејзината вредност достигна близу 63.000 долари што е нов рекорд. Во моментов неговата цена е 62.587 долари.

Пазарната капа на биткоин достигна вредност од 1 трилион долари за само 12 години, што го прави најбрзото средство што го сторил тоа.

Историски гледано, потребни се повеќе децении за компаниите да вредат 1 трилион долари. За биткоинот, беа потребни само 12 кратки години за да се достигне ваква пресвртница.

Еве неколку главни фактори кои влијаеа за тој раст:

Илон Маск и Џек Дорси направија значителни инвестиции во биткоин преку Тесла и Сквер, соодветно. Се проценува дека добивката од инвестициите во вредност од 1,5 милијарди долари на Тесла е поголема од профитот од целата нивна деловна активност во 2020 година.

Биткоинот ETF беше во фокусот на канадските регулатори, а неколку вакви биткоини веќе беа лансирани на берзата во Торонто. За многу години GBTC беше единствената лесно достапна трговија со инвестициски “возила” на пазарите на акции што имаше изложеност на биткоин.

Мастеркард, Виза и Банката на Њујорк Мелон, објавија дека го вртат вниманието на биткоин и им праќаат на клиентите да користат крипто-валути.

Идните проекции за цената на биткоинот се уште поекстремни.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи