ИВАП: Не сме државен непријател, туку компании кои беа први затворени, а најмалку поддржани

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


Компаниите за организирање настани и денеска од 12 часот излегуваат на протест пред Владата.

Од Асоцијација на Ивент Индустрија ИВАП велат дека најмалку што очекувале од Владата биле медиумски оркестрирани напади кон нив и извртување на фактите, наспроти простор и некоја минута за разговор и решенија.

„Ние не сме државен непријател, не сме неработници, туку индустрија и фирми даночни обврзници кои беа први затворени и најмалку поддржани. Точно е дека добивме помош со сите останати сектори, а тоа се 6 плати и некои компании земаа кредити. И тоа се сé! А не работиме веќе 14 месеци. Наместо да најдеме заедничко прифатливо решение, ни порачавте да ги тргнеме црните наочари. Дали треба да ги замениме со розови и останеме „таканаречена“ дејност? Иако владата го наметнува милионот како дефокус на нашите проблеми, пакетот мерки и еден милион евра (или два) за нашата индустрија, ниту е донесен, ниту e објавен. Условите никој не ги знае, кој се ќе има право да аплицира, кој ќе добие, критериуми, дали ќе има можност за сите? На пример, ако има 2000 македонски музичари, дали ќе може секој да настапи или само дел од нив? Така и со нас компаниите, кои секоја влада во Европа ги поддржа и препозна како најважен сегмент за раздвижување на економијата, културата, туризмот и менталното здравје“, велат од ИВАП.

За потезите на Владата велат дека кога ќе го објават конкурсот, ќе можат да коментираат, сугерираат, секако и да аплицираат. Сé останато, велат, се само ПР алатки за купување на време, но никако помош за зачувување на нашите компании.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи