Во име на науката 2.000 пара гаќи ќе бидат закопани во Швајцарија

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


Земјоделците и сопствениците на градини ќе закопаат 2.000 пара бела долна облека низ Швајцарија, како дел од научната студија за квалитетот на почвата.

Државниот институт за истражување Агроскоп ќе им испрати два пара памучни гаќи на волонтерите кои учествуваат во истражувањето, а нивната задача е да ги закопаат во земја во нивната градина или на друго обработливо земјиште во нивна сопственост. Подоцна гаќите ќе бидат ископани и испитани во каква состојба се, што ќе биде показател за степенот до кој малите организми го разложиле текстилот, со што пак ќе се утврди квалитетот на почвата.

Планот за истражување е да ископате еден пар гаќи по еден месец, во присуство на контролни тела и со фотографија, а другиот пар за два месеци. Распаѓањето на природните влакна потоа ќе се анализира со дигитален метод. Колку повеќе дупки се наоѓаат во гаќите, толку е поздрава почвата.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи