Граѓаните лути на Комуналец – 3 дена не го собираат ѓубрето коe граѓаните во Еко-акцијата кај Селце го собраа

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Во неделата се одржа граѓанска еко-акција за собирање на ѓубре на локацијата на село Селце во која се вклучија голем број на граѓани и организации. Покрај чистењето ѓубре од подвожнакот нагоре и околу манастирот се засадила и една мала шумичка со повеќе од 150 дрвца.

Но, денес на социјалните мрежи се појавија реакции од револтирани граѓани кои посочуваат на неажурноста на ЈКП Комуналец кои 3 дена не го собрале ѓубрето кое беше собрано во еко-акцијата.

„Почитувани сограѓани,

во неделата, на 11.04.2021г како шо знајте повеќето, имаше организирано еко акција за собирање на ѓубре, на патот и околу манастирот во близина на с.Селце. Колку шо знам, ЈКП Комуналец од Прилеп, се понуди да учествува и од нив беше побарано само да го собера отпадот кој ќе биди собран во вреќи по настанот кој беше до 15ч на ден недела, 11.04.21. Денес, 14.04.2021, по 3 дена од настанот, дел од отпадот сеуште стои на едно место каде беше оставен, за полесно да го соберат. Денешниот ветар и животни, влијаеле и ѓубрето од вреќите беше расеано околу нив.Дали ЈП Комуналец од Прилеп и новиот директор Saso Veleski,  се жители на овај град и следат што се случува и дали имаат трошка образ да соберат храброст и да излезат пред граѓаните на град Прилеп и да објаснат зошто неделната акција беше саботирана од нив !!! Немаат капацитет или се не способни да испратат еден камион и да ја уважат и поддржат акцијата на граѓаните кои во голем број учествуваа и ливче по ливче собираа???

СРАМ ДА ВИ Е !!! НИЕ, ГРАЃАНИТЕ НА ГРАД ПРИЛЕП ВИ ДАВАМЕ ПЛАТА !!! Споделете, можи и че разберат што се случува во градот!“ – стои во објавата на револтиран граѓанин.

Друг граѓанин со реакција запрашува:

„Само едно не можам да сватам и разберам за што плаќаме Комуналец, за што беше организирана оваа ЕКОЛОШКА АКЦИЈА?“

 

 


Липо ласер и спа капсула за прв пат во Прилеп

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Липо ласер и спа капсула за прв пат во Прилеп

Play Video

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи