Филипче: 20 илјади дози од „Фајзер“ ќе стигнат до крајот на април

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


До крајот на април се очекува да стигнат 20 илјади дози вакцини од „Фајзер“. Министерот за здравство Венко Филипче најави дека пратката што се очекува е дел од директните преговори со компанијата.

Првата пратка од 10 илјади би требало да стигне на 19 април, а на 26 април и другата пратка од уште 10 илјади вакцини.

Филипче додаде дека во тек е и комуникација со кинеската и руската амбасада од каде што се чека поголема количина пратки, а до крајот на месецот се очекуваат уште 76 илјади од „Астра Зенека“.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи