Во Катар се гради нов пловечки хотел

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


Нов еколошки пловечки хотел може да произведува сопствена електрична енергија, така што се врти додека гостите се опуштаат на него.

Изумот е на Архитектонското студио „Хаири Атак“ (ХААДС). Структурата е целосно подвижна – може да се движи од едно место до друго и никогаш да не биде во постојана местоположба. Изградбата на овој брод-хотел почна март 2020 година, а архитектите се трудат тој да почне со работа до 2025 година. Ќе биде сместен во Катар, но има потенцијал и за други области поради неговата подвижност.

Дизајнот вклучува минимална потрошувачка на енергија и нула емисии на штетни материи. Бидејќи ќе работи цел ден, ќе произведува електрична енергија за напојување на целиот хотел. Но, гостите нема да имаат вртоглавица, бидејќи за 24 часа хотелот се врти за 360 степени. Пловечкиот хотел ќе биде во области со континуирана струја за да може да ротира.

Овој вид производство на енергија се нарекува „вавтау“ (ветерна турбина со вертикална оска и покривка). Но, структурата ќе користи и дождовница за да генерира енергија.

Вкупната површина на бродот е околу 35.000 квдратни метри и има 152 соби. Ќе има и затворени и надворешни базени, сауна, спа центар, вежбалница, мини-голф и други рекреативни активности.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи