Филипче: Не ни треба ниту 1 нарачка повеќе вакцини

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


Македонија нема да нарачува вакцини од српскиот Институт „Торлак“, кој почна со производство на вакцината „Спутник В“. Министерот за здравство Венко Филипче рече дека засега нема потреба од нови нарачки бидејќи имало обезбедено доволно количини.

„Нам во овој момент не ни треба ниту 1 нарачка повеќе затоа што, според планот како што е димензиониран, имаме обезбедено 2,6 милиони вакцини“, рече министерот за здравство Венко Филипче.

Филипче најави дека на 28 април се очекува и најголемата пратка вакцини досега од 200 илјади кинески вакцини, а повтори и дека до крајот на месецот ќе стигнат и 20 илјади дози од компанијата „Фајзер“. За денеска Филипче закажал и состанок со градоначалниците на повеќе градови, каде што се планира масовна вакцинација, во Куманово, Штип, Кавадарци, Битола, Охрид и Тетово.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи