Како се менува Земјата од 1984 до денес, патување низ времето, што и направивме на планетата?

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


„Гугл Земјa“ (Google Earth) лансираше нова алатка која им овозможува на корисниците да патуваат назад во времето и да видат како светот се променил во изминатите децении.

Алатката користи милиони сателитски снимки од изминатите 40 години, па луѓето можат да ги видат топењето на глечерите и уништувањето на амазонските шуми низ времето, како Обединетите Арапски Емирати креираат вештачки острови во морето; Како ураганите го менуваат крајбрежјето во Северна Каролина, како природата го освојува Припјат.

Новата алатка е глобална, па корисниците можат да проверат која било локација и да експериментираат со достапните фотографии. Во Македонија може да ги погледнете промените на Дојранското и Преспанското Езеро.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи