10 илјади вакцини на „Фајзер“ ќе стигнат во понеделник во Скопје

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


Министерот за здравство, Венко Филипче денес потврди дека во понеделник ќе стигнат вакцини на „Фајзер“ во Скопје.

„Преку Софија до Скопје, во понеделник попладне 10 илјади вакцини на „Фајзер“ ќе бидат донесени и веднаш наместени во фрижидерите. Ќе се аплицираат тековно, за да не се изгуби темпото на имунизација и да продолжи процесот. Дотогаш, вакцинацијата се спроведува со преостанатите 14 илјади вакцини во земјава – од нив 10 илјади се од АстраЗенека, 3 илјади Спутник и илјада од кинески „Синофарм““, рече Филипче.

Што се однесува до процесот на вакцинација, тој изјави дека заклучно со вчера вакцинирани се 35.000 лица, од нив 13.000 ја примиле вакцината Астразенека, како и дека деновиве има поголема фрекфенција на закажување на вакцинација

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи