Да помогнеме колку што можеме повеќе за овој Велигден, на тие на кои што нашата помош им е повеќе од потребна

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


Наш соговорник во оваа емисија е Драган Џокоски од Хуманитарната организација „Св.Никодим Прилепски – Тисмански“, при храмот „Св.Благовештение“ од Прилеп. Повод за нашиот разговор ќе биде 13-тата по ред хуманитарна акција која ова организација ја организира по повод најголемиот христијански празник Велигден.

Во сите цркво во Прилеп:  Св. Благовештение, Св. Кирил и Методиј, Св. Преображение и Св. Петка – Точила,  веќе се поставени добро познатите црвени кутии за донации каде може да се остават парични стредства за социјално загрозените граѓани. Со тие пари потоа се купува храна и средства за лична хигиедна кои се донираат на тие на кои оваа помош им е најпотребна. Исто така може да се донира и храна која не е лесно расиплива. Оваа година поради корона кризата кутиите за донации се поставени во црквите 2 недели повеќе од вообичаеното време.

Повеќе околу оваа акција дознајте од интервјуто со Драган Џокоски од Хуманитарната организација „Св.Никодим Прилепски – Тисмански“.


Липо ласер и спа капсула за прв пат во Прилеп

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Липо ласер и спа капсула за прв пат во Прилеп

Play Video

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи