Стомнароски: Проценителите не мора да доѓаат до Прилеп за да достават документи за обуката, може да се пријават и кај Здруженијата кои се наши членки

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


Претседателот на Сојузот на земјоделски здруженија, Менде Стомнароски, истакна дека проценителите од другите градови не мора да доѓаат до Прилеп и да правата трошоци за да достават документи за обуката до Институтот за тутун, туку може да се пријават и кај Здруженијата кои се нивни членки, а потоа ќе бидат известени за тоа кога точно ќе се случи обуката.

„Сакам да ги известам сите проценители кои имаат положено лиценца до 2018 година, бидејќи треба се пријават во Институтот за тутун во Прилеп за одржување на обука, да не доѓаат од сите градовии до тука и да прават трошоци, туку да се пријават кај претседателите на Здруженијата кои се наши членки, ние ќе ги собереме тие списоци и ќе ги однесеме до Институтот за тутун за да можат ги исконтактираат од таму за да знаат кој ден ќе биде обуката.

Сакаме да им направиме една услуга на сите, без разлика дали биле активни повереници или не, сите кои имата положено да направат список, да го однесеме ние во Институтот и после тие ќе ги известат кога е обуката. Кога ќе биде обуката треба со нив да носат фотокопија од лична карта, фотокопија од лиценца и налог дека имаат уплатено 2.000 денари за обуката.

Пријавувањето е од утре, понеделник, па се до петок, доколку некој остане можии и после тоа доколку не стигнал или не разбрал навреме. Ова се прави за да може да се организира обуката според ковид мерките, да не бидат големи групите, но тоа си го прави Институтот“, истакна Стомнароски.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи