Исчезна најголемата санта мраз на светот

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


A68 – најголемата санта мраз на светот повеќе ја нема. А68 покриваше област од приближно 6.000 квадратни километри кога се одвои од Антарктикот во 2017 година и беше со големина на Велс.

Меѓутоа, сега сателитските снимки покажуваат дека оваа масивна санта повеќе го нема, односно дека е разбиена на помали делови за кои што американскиот Национален центар за податоци за мраз вели дека повеќе не е вредно ниту да се следат, пренесува „BBC“.

А68 се одвои од ледената област Ларсон на работ од антарктичкиот полуостров и една година воглавно мируваше, меѓутоа потоа почна да плови кон север и да забрзува поради јаките струи и ветрови.

Тежок милијарда тони, сантата се движела кон Јужна Џорџија, британската островска територија во јужен Атлантик, а таму поголем дел од неа се истопил.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи