Исчезна најголемата санта мраз на светот

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


A68 – најголемата санта мраз на светот повеќе ја нема. А68 покриваше област од приближно 6.000 квадратни километри кога се одвои од Антарктикот во 2017 година и беше со големина на Велс.

Меѓутоа, сега сателитските снимки покажуваат дека оваа масивна санта повеќе го нема, односно дека е разбиена на помали делови за кои што американскиот Национален центар за податоци за мраз вели дека повеќе не е вредно ниту да се следат, пренесува „BBC“.

А68 се одвои од ледената област Ларсон на работ од антарктичкиот полуостров и една година воглавно мируваше, меѓутоа потоа почна да плови кон север и да забрзува поради јаките струи и ветрови.

Тежок милијарда тони, сантата се движела кон Јужна Џорџија, британската островска територија во јужен Атлантик, а таму поголем дел од неа се истопил.

Липо ласер и спа капсула за прв пат во Прилеп

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Липо ласер и спа капсула за прв пат во Прилеп

Play Video

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи