Прилепчани, не се договоривме вака – цела армија ќе биде потребна да се исчисти езерото

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


Прилепското Езеро е  вештачко езеро сместено во месноста „Гладно Поле“ во непосредна близина на Прилеп. Неговата географска положба му овозможува на ова езеро да биде рекреативен центар и туристички мотив. Под езерото се наоѓа потопеното село Пештерица.

Општина Прилеп реализира проект „Прилепско езеро – нови авантури, нови можности“. Вкупна вредност на проектот изнесува 50 милиони денари, или близу 850.000 евра, од кои 6 милиони денари се сопствено учество на Општина Прилеп. Од главниот пат до спортско-рекреативниот комплекс ќе се влегува преку пристапна улица долга 35 метри, ќе има паркинг за дваесетина моторни возила, а се градат и две пешачки патеки во должина од 750 метра. Во склоп на комплексот ќе биде изградено кошаркарско игралиште со два коша и со пинг понг маси, како и игралиште за одбојка.

За ова, најголема закана е отпадот низ шумската вегетација направен од несовесни граѓани, туристи, рибари итн.

Местото на ѓубрето му е во корпа, не тука. За жал, мораме да алармираме за ниската еколошка свест за која што доказ се ужасните слики од отпад низ езерото и низ шумската вегетација.

Липо ласер и спа капсула за прв пат во Прилеп

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Липо ласер и спа капсула за прв пат во Прилеп

Play Video

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи