Сојуз на средношколци: Средните училишта во Прилеп не почитуваат одредени точки од договорот за матура

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


Сојузот на средношколци е загрижен за спроведувањето на договорот постигнат со Владата за државната матура 2020/2021 година откако матуранти  информирале за професори од некои средни училишта кои изјавиле дека нема да почитуваат одредени точки во договорот.

„Според договорот, се согласивме дека „училиштата се должни да ги споделат материјалите за интерните испити и банки на прашања најдоцна три недели пред денот на испитот. Тие да содржат најмалку 60, а најмногу 100 прашања.

Оваа точка на договорот е флагрантно прекршена од некои средни училишта во земјава. Ова е неприфатливо. Станува збор за училиштата: „Ѓорче Петров“, „Орде Чопела“, „Ристе Ристески-Ричко“, гимназија „Мирче Ацев“,  „Кузман Јосифоски-Питу“, „Јосип Броз Тито“-Битола, „Д-р Јован Калаузи“, „Св. Климент Охридски“ – Гимназија Охрид, „Никола Штејн“-Тетово и „8 Септември“-Тетово, соопшти Сојузот.

Во писмото упатено до премиерот Зоран Заев, министерката Мила Царовска и директорката на Државниот испитен центар Елизабета Наумовска, лидерот на Сојузот на средношколци Бленди Ходаи наведува дека на матурантите им било ветено оти постигнатиот договор ќе се реализира точка по точка.

Поради сето ова, матурантите од Заев, Царовска и Наумовска побараа интервенции, со цел сите средни училишта истовремено да го почитуваат и спроведуваат договорот.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи