Пратениците согласни за продолжување на кризната состојба поради висок ризик од мигранти до крајот на 2021

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


Најмалку до крајот на годинава ќе трае кризната состојба на јужната и на северната граница на Македонија, поради висок ризик од влез и транзитирање на мигранти, а со цел заштита на јавното здравје во услови на прогласена пандемија на ковид-19. Собраниската Комисија за одбрана и безбедност, на денешната седница, едногласно ја усвоила предлог-одлуката на Владата за продолжување на рокот за постоење кризна состојба на дел од територијата на Македонија.

Конечната одлуката се очекува да биде донесена на утрешната собраниска седница, заедно со предлог- одлуките за испраќање припадници на Армијата на Македонија во меѓународната операција на ОН – УНИФИЛ во Либан, кои исто така поминаа на денешната комисиска седница.

Владата на 13 овој месец го усвои записникот од 10. седница на Управувачкиот комитет за координација и управување во системот за управување со кризи и Записникот од седницата на Групата за процена и ја, утврди потребата да се продолжи рокот за постоење кризната состојба до 31 декември 2021 година.

Првичната предлог-одлука всушност го проби рокот кога требаше да биде донесена – до 31 март годинава, кога истекуваше претходната Одлука за кризна состојба на дел од територијата на државата, поради тоа што Алијанса/Алтернатива имаа поднесено неколку стотици амандмани. Така се создаде вакуум, поради што претседателот Стево Пендаровски беше приморан да ја повлече армијата од јужната и од северната граница, за да ја врати кога Владата интервенираше со своја одлука за продолжување на кризната состојба за еден месец.

Кризната состојба на јужната и на северната граница трае веќе неколку години и постојано се продолжува за да може да биде ангажирана и Армијата.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи