277 нови случаи на Ковид-19 во Прилеп претходната недела – починале 14 лица


Од Центарот за јавно здравје информираат дека изминатата седмица, во периодот од 12 до 18 април 2021 година, во општина Прилеп имало 277 нови случаи на Ковид-19, додека од последици на коронавирусот починале 14 лица.

Бројот на активни случаи со КОВИД-19 изнесува 935. На болничко лекување се наоѓаат 107 лица, од кои 83 се на кислородна поддршка, а во дневната болница се лекуваат 80 пациенти.

Вкупниот број на заразени од Ковид-19 изнесува 7.910, а од почетокот на пандемијата, од коронавирус починалe 378 лицa.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи