Купиле стара куќа за 130 илјади, а во неа нашле злато вредно цело богатство

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


Кога градската администрација на малото француско градче Морес решила да ја реновира старата зграда, доживеале вистинско изненадување.

Во една од собите, на прашлива полица, пронашле 3 тегли од џем полни со 5 златни прачки и повеќе од 1.000 златници, чија вредност била проценета на 500.000 евра. Но сепак тоа не било се, бидејќи во сеф кој бил скриен зад голема кутија пронајдоа златници вредни 150.000 евра.

Градоначалникот Лоран Петит рече дека четворица браќа и сестри, сирачиња живееле во трикатната зграда во центарот на градот. Кога минатата година последниот починал во деведесеттите години, роднина ја понудил зградата на продажба во градското собрание за 130 илјади евра. Морез, како и многу други градови во Франција, се обидува да ги откупи и обнови старите згради за да ги привлече семејствата назад во нивниот сè попразен центар.

„Три тегли полни со златни шипки стоеја зад многу други предмети на полицата“, рече градоначалникот. “Бевме изненадени и запрепастени. Никој од нас никогаш не држел парче злато. Златни прачки сум видел само на фотографии и помислив дека мора да бидат огромни. Но, тие беа мали, тешки 1 кг и со големина на кутија цигари, ” тој додаде.

Откритието е мало во споредба со годишниот буџет на градот од шест милиони евра, но ќе се потроши за посебен јавен проект за кој допрва ќе се одлучува.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи