Царовска ќе потпише колективен договор за високо образование

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Владата на денешната седница одлучила да се потпише колективен договор за високо образование и наука. Овластување за потпишување добила министерката, Мила Царовска.

„Со колективниот договор за првпат по 30 години се уредува системот на плати, се утврдува основната бруто-плата со коефициент на сложеност на работното место во високото образование. Дополнително предвидено е зголемување на платата на наставниот и ненаставниот кадар во септември 2021 година и во септември 2022 година“, велат од Владата.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи