Шекеринска се повлекува од функцијата заменик претседател на СДСМ


Министерката за одбрана Радмила Шекеринска, која е актуелен заменик претседател на СДСМ, вели дека нема повторно да се кандидира за високата партиска функција на претстојниот конгрес на 16 мај.

„Тука не се гласа доверба, за некој да ја зачува позицијата, туку практично одиме со изборен конгрес. Во тек се процедури на предлози на општинските организации. Добив прашање од мојата општинска организација дали сум кандидат, кажав дека не сум, затоа што сметам дека навистина и СДСМ, меѓутоа и политичката сцена на Република Северна Македонија, одат напред кога постојано продуцираат нови кадри. Апсолутно, пристапот кон конгресот ни е да формулираме нови политики, а тие да бидат и подобри“, кажа Шекеринска,

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи