12 годишна девојка нападната од своја врсничка додека други малолетници го снимаат и поддржуваат насилството

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


Се појави видео од профил Виќо инспектор на Твитер платформата, на кој се гледа како 12 годишно девојче од Велес е нападнато од своја врсничка додека телефонски бара помош од својата мајка, а останатите нејзини врснички ја снимаат случката и не ја стопираат врсничката, дури и се слушаат звуци на бодрење на насилството.

За среќа, наидува возрасен човек кој го оттргнува и го спасува девојчето од насилната врсничка.

 

Се очекува надлежните институции да го разрешат случајот и да преземат соодветни мерки.

Педагошките служби  во училиштето и социјалните работници треба да се позанимаваат со проблемот за врсничкото насилство кое се почесто го гледаме кај младите во Македонија за да се превенира ваквото однесување, бес и агресија.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи