Кој зел најмала плата во февруари?

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Државниот завод за статистика ги објави податоците за февруари за просечна плата во земјава. Според тоа, просечната плата за февруари во земјава изнесува 27 948 денари, а многу граѓани се запрашаа кои се професиите кои го креваат просекот, бидејки повеќето едвај егзистираат.

Програмерите се уште се на врвот, со просечна плата од над 70 илјади денари.

Кој е на дното? Иако многумина сметаат дека текстилците би биле на дното на табелата, сепак има работници што се помалку платени и од нив.

Најмала просечна плата со 15.830 денари се работниците под ставката заштита и истражни дејности.

Работниците од кожарската индустрија се исто така меѓу најслабо платени со просечна плата од 16 581 денар.

Туристичките агенции бележат просечна плата од 16 818 денари.

И на четврата позиција на дното со најмала просечна плата се текстилците со 17 652 денари.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи