Сертификат за вакцинација или негативен ПЦР тест за влез во Грција

Facebook
Twitter
Email
Print


Министерот за здравство Венко Филипче соопшти дека се изготвени вакциналните сертификати кои што ревакцинираните ќе почнат да ги добиваат веќе од понеделник.

„Изготвен е сертификат по насоки на ЕУ, со посебен код кој ќе им служи на граѓаните да патуваат во Грција откако тамошните власти ќе донесат и официјална одлука за тоа, а треба да се случи на 14 мај. Освен сертификат за вакцинација, граѓаните кои не се вакцинирани ќе може да патуваат и со потврда за негативен ПЦР тест“, објави Филипче.

Министерот соопшти дека во Македонија има 20 овластени лаборатории чии тестови ќе бидат признаени.

Според веб страницата на Министерство за надворешни работи, Македонците без посебни услови засега можат да патуваат само во Србија и Косово, а со негативни ПЦР тестови можат да патуваат во Црна Гора, Бугарија и Босна и Херцеговина. За влез во Албанија, задолжителен е карантин од две недели.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи