Биди промената што сакаш да ја видиш

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


Ако сакаме да се искачиме на повисоко ниво, мора да сакаме и да се ослободиме од некои стари начини на размислување и суштествување и да прифатиме нови. Ние младите сме генерација на нови надежи и можности, така што промената што сакаме да ја видиме е тесно поврзана со нас и како ние ја креираме.

Да, пандемијата дефинитивно го промени животот на сите, а младите беа меѓу најпогодената група, но тука не треба да застане нашата визија.

Ако основните проблеми кај младите доаѓаат од недостаток на финансиска независност, тогаш нашата вработливост и финансиското задоволство зависат од нашата вложеност и посветеност и од тоа колку ние сме мотивирани да ги рушиме бариерите за да стигнеме до целта.

Само преку нашиот континуиран образовен развој и амбиција може да се затворат вратите на непотизмот, олигархијата, криминалот и политичките притисоци и сето ова би ја прикажало големината и различноста на личните и професионалните релации на секој од нас. Промената зависи од нашата акција.

Има изрека која писателот и говорник Џим Рон ја користи и има совршена смисла во овој случај: „Ако постојано го правите тоа што отсекогаш сте го правеле, ќе го добиете тоа што отсекогаш сте го добивале“.

Aвтор: Викторија Смилеска

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи