Денеска пристигнува втора пратка „Фајзер“ во Македонија

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


Денеска во Македонија треба да стаса втората пратка од 10.000 вакцини од „Фајзер“. Оваа пратка е обезбедена преку директни преговори со овој производител на вакцини против Ковид 19. Првата достава беше на 19 април, кога пристигнаа 10.530 дози од вакцината „Фајзер“.

Министерот за здравство Венко Филипче најави дека на 19 и 26 април треба да пристигнат по 10 илјади вакцини од „Фајзер“.

Преку ковакс системот Македонија ќе добие вкупно 76.000 вакцини на „Астра Зенека“ кои ќе пристигнат до крај на месецов, додека пак вакцините преку трилетарните договори со ЕУ се очекуваат на почетокот на мај.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи