За првиот антички водич и состојбата на археолошките локалитети во прилепско

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


За прв пат во Прилеп деновиве се објави водич на античкото културно наследство во Прилеп. Автор на водичот е археологот Душко Темелкоски, со кого во оваа емисија разговараме за тоа како се родила идејата за овој водич, што содржи, кој го спонзорира неговото издавање, но и за тоа каде граѓаните може да го набават.

Во овој разговор посветуваме внимание и на тоа колку антички локалитети и каде има во прилепско и колку од нив се пристапни за туристите.

Се задржуваме и на едно премногу важно прашање, зошто државата не одделува доволно средства за археологијата, зошто не се одржува соодветно и како што треба нашето историско-културно богатство и зошто археолошките локалитети се оставени на забот на времето, обраснати со треви, во распаѓање и без никакви патокази.


Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи