Комисијата предлага пократок полициски час за Велигден и отворени летни тераси на угостителски објекти

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


Рестриктивните мерки истекуваат утре, 27 април, а Комисијата за заразни болести денеска ќе одлучува дали тие ќе бидат продолжени и во текот на следната недела, вклучувајќи ги и велигденските празници.

Главниот координативен штаб минатата недела соопшти дека ќе ја разгледа можноста за предлог за намалување на рестрикциите, исклучиво во случај на континуитет во падот на бројот на заразени и бројот на хоспитализирани лица. Како што беше соопштено, тоа би вклучувало отворање на угостителските објекти за работа со гости на терасите од угостителскиот објект. Понатаму, комисијата предлага пократок полициски час и тоа од 21 часот до 5 часот наредниот ден, наместо од 20 часот како што е во моментот.

Министерот за здравство Венко Филипче вчера нагласи дека бројот на новозаразени со коронавирусот бележи надолен тренд и ги повика граѓаните за време на претстојниот велигденски празник да не се групираат и да ги почитуваат мерките за заштита.

„Пред нас следат празници, слободни денови и убаво време. Да ги искористиме одговорно, да не се групираме и да не ги кршиме мерките за заштита. Има многу начини да поминеме квалитетно време во кругот на семејството и најблиските, а да останеме заштитени од вирусот“, порача Филипче.

Липо ласер и спа капсула за прв пат во Прилеп

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Липо ласер и спа капсула за прв пат во Прилеп

Play Video

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи