Над 100 прилепчани се приклучија во третата еко-акција кај езерото

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Во неделата, над сто прилепчани се приклучија на третата граѓанска еко-акција. Овој пат, локацијата беше едно од најпосетените места, кое полека прераснува во туристичка атракција, односно езерото.

Акцијата како што кажуваат организаторите, досега е најуспешна од досега организираните и се собрало 3 пати повеќе ѓубре од досегашните акции.

Акцијата почнала кај мотелот кај паркингот, и од тука во најразлични насоки се исчистил голем предел околу езерото. Покрај тоа, поставена е и табла со предупредување за да не се фрла отпад.

Се надеваме дека ова ќе ја разбуди еко свеста и ќе биде поттик за зачувување на природата и одговорно собирање и одлагање на отпадот.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи