ВИДЕО – Велигденска хуманитарна акција по 13-ти пат во црквата „Св. Благовештение“ во Прилеп

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


По 13-ти пат во Прилеп се одржа Велигденската хуманитарна акција во организација на неформалната хуманитарна организација „Св.Никодим Прилепски – Тисмански“, при храмот „Св.Благовештение“. Во изминативе 2 недели во сите храмови во Прилеп беа поставени кутии за донации каде граѓаните можеа да донираат средства.

 

 

Со собраните пари се купија прехрамбени производи и средства за лична хигиена кои утре ќе бидат поделени на 130 социјално загрозени семејства во Прилеп и неколку населени места.

Од хуманитарната организација „Св.Никодим Прилепски – Тисмански“ велат дека средства донирале и граѓани и дел од бизнис секторот во Прилеп. Освен пари дел од компаниите донирале и прехрамбени производи.

Дел од донациите кои биле собрани ќе бидат донирани и на семејства на кои им се потребни пари за лекување, семејства на кои домовите им изгореле во пожар и слично.

Инаку вакви хуманирни акции во црквата „Свето Благовештение“ се организираат за Божик и Велигден.

Откако беа собрани пакети, кои ќе бидат поделени утре, во знак на благодарност акцијата заврши со пеење на тропарот на Свети Никодим Прилепски и Тисмански пред неговата мироточива икона.

Липо ласер и спа капсула за прв пат во Прилеп

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Липо ласер и спа капсула за прв пат во Прилеп

Play Video

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи