Во Крушево за Велигден јавното здравје на прво место

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


Градоначалникот на општина Крушево Томе Христоски и свештени лица од Крушево испраќаат пораки за одговорно празнување на големиот Христијански празник Велигден.

Градоначалникот Христоски одржа средба со претставници од Македонската православна црква од Крушево на кој се апелираше да се почитуваат мерките и препораките и насоките дадени од состанокот на високо ниво на централната власт.

„Повикуваме на одговорно празнување и на овие свети денови за Христијаните на прво место да ни’ биде јавното здравје. Доделуваме и количини на маски за црквите во Крушево, а ги повикуваме и претставниците на Исламската верска заедница од општина Крушево да подигнат заштитна опрема“, изјави градоначалникот на општина Крушево Томе Христоски.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи