Доаѓа топло време – како да се заштитите од бубачки, ставете брашно на ќошињата дома


Со топлото време се е убаво, шарено и расцветано, а единствен проблем кој се јавува се инсектите.

Мравки

Ако сакате да ги истерате од домот, ви треба само брашно. Освен за деликатеси во вашата домашна пекара, брашното ги одбива и мравките. Ставете брашно на подрачјето каде излегуваат мравките и ќе ги снема, ќе го избегнуваат тоа подрачје.

Неколку растенија ефикасно се борат со досадните бубачки. Ви ги презентираме оние што сигурно веќе ги имате во вашето непосредно опкружување, без дури и да знаете за нивниот чудесен ефект. Покрај тоа, тие можат многу лесно да се садат во саксии за во внатрешноста на домот или за вашиот балкон, или во дворот и на тој начин да ви обезбедат пријатни моменти во текот на летото, без наезда на инсекти.

Лаванда

Пчелите го сакаат пријатниот мирис на овој цвет, но повеќето други бубачки, вклучувајќи ги и комарците, молците и болвите, ќе останат подалеку од лавандата. Убавите виолетови цвеќиња на прозорецот, во саксија во близина на влезот во куќата или во градината се сосема доволно за да се спречат несаканите посетители. Покрај тоа, божествениот мирис на лаванда е нешто во кое што може да уживате цело лето.

Рузмарин

Ако барате собно растение што ефикасно одвраќа од инсекти, тогаш рузмаринот е вашиот безбеден потег. Освен во домот, рузмаринот добро напредува и во сува и исклучително топла клима. Рузмаринот е најефикасен при одвраќање на полжави надвор од вашата околина. Покрај тоа, погодно е да го имате ова растение во близина, кога ви треба свеж зачин.

Хризантема

Кога станува збор за растенија што ги одвраќаат мравките, овие украсни цвеќиња се на самиот врв. Всушност, соединението што се наоѓа во хризантемите, наречено пиретрин, се користи во многу спрејови против инсекти, заради неговата ефикасност. Ако сакате да се ослободите од крлежи, комарци, мравки и други бубачки, хризантемите се вашиот сигурен избор.

Лимонова трева

Можеби веќе сте запознаени со волшебните својства на лимоновата трева, но дали знаевте дека нежниот мирис на цитрус на ова растение е многу ефикасен во одвраќањето на комарците? Освен фактот дека магичното масло направено од лимоновата трева се користи за да се направат вкусни специјалитети, експресивниот мирис што го обожавате инсектите не можат да го издржат.

Босилек

Како неопходна состојка во секоја паста, салата и ефикасен отров за инсект, босилекот е вашиот сојузник во борбата против комарците. Ова мирисно зелено растение е апсолутно токсично за ларви од комарци, возрасни комарци и досадни мушички. Можете исто така да одгледувате босилек во затворени простории – само проверете дали растението е на многу сончева страна од собата.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи