Заев за Слободен печат: ГРЕКО не дал негативна забелешка за функцијата на вицепремиерот Љупчо Николовски

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


ГРЕКО не вели дека функцијата на вицепремиерот Љупчо Николовски е неприфатлива. ГРЕКО констатира дека две задачи кои тој ги обавува – испитување и санкционирање на функционери и доверливо советување, се две некомпатибилни работи, вели премиерот Зоран Заев за Слободен печат.

„ГРЕКО не дал негативна забелешка за постоењето на таков вицепремиер. Напротив, го поздравува новиот Етички кодекс и фактот дека е одредено лице (вицепремиерот) за негово спроведување. Но, ГРЕКО не се согласува со тоа едно исто лице (вицепремиерот) да биде надлежно и за санкционирање и за советување. ГРЕКО препорачува тие две функции да се разграничат, за да не може доверливите работи, избраните и именувани лица кои ги споделиле со оној со којшто се советувале, тој да ги искористи за нивно казнување“, вели премиерот Заев за Слободен печат.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи