Џафери: Вакцинирани се 88 пратеници

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Претседателот на Собранието Талат Џафери денес соопшти дека минатата недела на пунктовите во Спортскиот центар „Борис Трајковски“ биле вакцинирани 88 пратеници, а меѓу нив и самиот тој ја прими вакцината „Спутник В“.

Тој рече дека втората доза од вакцината „Спутник В“, пратениците треба да ја примат на 14 мај, додека службениците неколку дена претходно.

Џафери најави дека ќе побара мислење од Комисијата за заразни болести, седниците да се одржуваат во пленарната сала на Собранието.

Вакцинацијата на пратениците почна на 23 април , како дел од приоритетната критична инфраструктура за имунизација.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи