Зајаче од зоолошката во Скопје е велигденски расположено

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


ЗОО Скопје се придружува во одбележувањето на Велигден, со прекрасна фотографија од бело зајаче покрај корпа со црвени вапсани велигденски јајца.

Во многу култури зајакот е симбол на велигденските празници, а нивното значење е плодност и напредок, односно нов живот.

Истовремено и Велигден значи нов живот, на Неговото воскресение, па така во многу традиции зајакот е симбол на пролетно будење и ново раѓање.

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи