„За поубав Велигден на ранливи категории на семејства“, хуманитарна акција во Крушево

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Kнижeвната група на Крушево заедно со Црвен крст Крушево и црквите во склоп на Неделата на солидарноста денес во Крушево организираат хуманитарна акција за собирање средства за ранливи категории на семејства. Акцијата се одвива со продажба на велигденски јајца и книги.

„Целта на оваа акција е со цел да се направи Велигден поубав на семејствата од ранливите категории. Во оваа прилика го честитаме Велигден и посакуваме убав празник за сите наши граѓани“, вели Ирена Блажеска, член на организацијата која ја организира хуманитарната акција.

Покрај купувањето на книги и јајца, дел од Крушевчани оставаат и храна која ќе се подели на социјално ранливите семејства.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи