Кои се народните обичаи во Прилеп за Велигден, кога и како настанува еден обичај и кога завршува, дали и денес се создаваат нови обичаи

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


Наш соговорник во ова издание на Инфо Регион е Александар Цветкоски, етнолог од Заводот и Музеј Прилеп. Со него разговаравме на една интересна тема за тоа кои обичаи и адети нашиот народ ги практикува за овие Велигденски денови. Кога и како настанува еден обичај, колку трае, дали некои од нив се косат со верувањата на црквата, зошто и како настануваат обичаите и колкава е временската рамка на траење на еден обичај.

Одговор даваме и на тоа дали и денес се создаваат нови обичаи, кои се тие и колку обичаите и традицијата се значајни за еден народ.


Липо ласер и спа капсула за прв пат во Прилеп

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Липо ласер и спа капсула за прв пат во Прилеп

Play Video

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи