На аукција ќе се продава парче платно со крв од Наполеон Бонапарта

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


Приватните колекционери ќе имаат ретка можност следната недела да купат ДНК на Наполеон Бонапарта. По повод 2 века од смртта на францускиот војсководец, на аукција ќе биде ставено парче од платното, со кое тој бил покриен за време на обдукцијата. Проценката е дека платното на кое има крвава дамка би можело да достигне продажна цена од 15.000 евра.

Францускиот император почина на 5 мај 1821 година на 52-годишна возраст на островот Света Елена во Атлантскиот Океан, каде Британците го протерале по поразот во 1815 година во битката кај Ватерло.

Аукциската куќа „Осенат“ на 5 мај ќе стави на аукција околу 360 предмети меѓу кои ќе биде и платно со кое Наполеон бил покриен за време на обдукцијата, прамен од неговата коса, неколку свилени чорапи и кошули со долги ракави, на кои со црвен конец е извезена буквата Н.

„Наполеон поседувал значителен број кошули. Бил перфекционист. Се капел три-четири пати дневно, месечно користел од 20 до 30 литри колонска вода“, објаснува аукциската куќа „Осенат“.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи