Што може да ставите на празничната велигденска трпеза?

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


На Велигден семејството оди во црква на света литургија, а после службата се поздравува со:

Христос воскресе! – Навистина воскресе!

Во недела, на празничната трпеза може да ставите некоја од овие велигденски симболи:

Мед – симболизира апостоли. Сите тие како пчели на Исус го разнесувале Евангелието на разни страни.

Јагнешко месо – го симболизира Господ, роден во шталата меѓу јагнињата, гонет од луѓето со волчја нарав. Тој е жртвено јагне кое трпеливо ги поднело маките.

Вапсани јајца – тие се симбол на Велигден иако се предхристијански обичај. Овој симбол на пролетното будење на животот постои и во еврејската религија.

Леб – на масата мора да има леб. Лебот го симболизира Господ.

Квасец – тој е симбол на небесното царство „бидејќи од мал гумен квасец сето тесто се закиснува“. Затоа велигденскиот колач задолжително се прави со квасец.

Сол – укажува на вистински христијанин кој другите луѓе ги усмерува кон добро. Душата насолена со науката на Исус не подлегнува и не се расипува, а притоа им помага на блиските да ја одржат и да не се расипат.

Вино – претворањето на водата во вино го симболизира чудесното претворање на земниот човек во небесен. Виното е симбол на Исус, а лозата е симбол на следбениците Христови.

Грозје, смокви, чичак и трња- тие се симболи на добрите и злите луѓе.

Риба – е симбол на сите луѓе. Ловот на риба означува ловење на човечки души за Божјото царство.

Една состојка е задолжителна – многу љубов.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи