Зголемено производството на месо, јајца и на кравјо млеко

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


Производството на месо, јајца и на кравјо млеко минатата година било поголемо во однос на 2019-та, покажуваат најновите податоци од Државниот завод за статистика. Зголемен е и бројот на говеда, свињи, кози и живина.

Вкупното производство на месо е зголемено за 5,1 %. Производството на кравјо млеко во 2020 година изнесува 405 217 000 литри што е за 3,7 % повеќе во однос на 2019 година. Намалување е забележано кај овчото млеко за 23,3 % и кај козјото за 7,7 %. Од другите добиточни производи, во 2020 во однос на 2019 година, забележано е зголемено производство на јајца и намалено производство на волна, наведува Државниот завод за статистика.

Според податоците, вкупниот број говеда лани бил зголемен за два процента во однос на 2019-та или кај индивидуалните земјоделски стопанства за 1,1 %, а кај деловните субјекти (земјоделските претпријатија и земјоделските задруги) за 37 проценти.

Бројот на свињите кај деловните субјекти во 2020 година, во споредба со 2019 година е зголемен за 67,8 %, а кај индивидуалните земјоделски стопанства за 8,5 %.

Бројот на живината е зголемен за 5,2 %, а бројот на козите за 8,5 %, додека бројот на овците е намален – кај индивидуалните земјоделски стопанства за 7,3 %, а кај деловните субјекти за 47 %.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи