Цвеќе пред бистите на Гоце Делчев, Пере Тошев и Тито

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Со полагање цвеќе на бистата во основното училиште кое го носи неговото име, Општина Прилеп ја одбележа 118-годишнината од загинувањето на Гоце Делчев.

Покрај градоначалникот Илија Јованоски, цвеќе положија и претставници на Советот на општина Прилеп, училиштето кое со гордост го носи името на Делчев, како и делегации на политички партии и урбаната заедница „Гоце Делчев“.

Исто така, по повод 109-годишнината од загинувањето на македонскиот револуционер Пере Тошев, делегациите се поклонија и положија свежо цвеќе пред неговата биста во центарот на Прилеп.

Со полагање цвеќе пред бистата која се наоѓа во Меморијалниот музеј „11.Октомври“, градоначалникот Јованоски и претставници на општинскиот Совет и ОО на СДСМ – Прилеп, му оддадоа почит и на претседателот на СФРЈ, Јосип Броз Тито, од чија смрт денеска се одбележува 41 година.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи