Досега се вакцинирани 104 илјади граѓани

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Од Министерството за здравство (МЗ) информираат дека вкупниот број вакцинирани е 104 илјади граѓани, од кои 84 илјади примиле прва доза, додека 20 илјади граѓани имаат две дози од вакцината против ковид-19.

Во текот на вчерашниот ден, повеќе од 12 илјади граѓани се вакцинирале против ковид-19.

„Со последните бројки, 28% од населението над 70 години имаат примено барем една доза вакцина. Вакцинацијата се спроведува согласно Националниот план за имунизација. Се вакцинираат возрасни лица, граѓани кои искажале интерес за вакцинација на веб-страницата vakcinacija.mk, а се вакцинираат и лица вработени во критична инфраструктура. Масовна вакцинација се одвива во неколку градови во државата и тоа во А1 арената во СЦ „Борис Трајковски“ во Скопје, во спортските сали во Кавадарци, Куманово, Тетово, Штип, Битола и Охрид“, стои во дневниот извештај на МЗ.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи