Вчера се вакцинирале 14 илјади граѓани

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Вакцинацијата во државава се одвива непречено на сите вакцинални пунктови. Министерството за здравство соопштува дека преку официјалната веб-страница Вакцинација.мк веќе се пријавени над 303 илјади граѓани.

Според дневниот извештај на здравствените власти, прва доза вакцина вчера примиле 13 076 граѓани, а вкупно се вакцинирале 14 033 граѓани во текот на вчерашниот ден. Во државата, пак, вкупно се аплицирани 145 043 дози вакцини, а од нив 121 181 граѓани се вакцинирани со прва доза, додека ревакцинирани се 23 862 граѓани.

Со последните бројки 35% од населението над 70 години имаат примено барем една доза вакцина.

Вакцинацијата се спроведува согласно Националниот план за имунизација. Се вакцинираат возрасни граѓани, вработени во критична инфраструктура и други лица кои пројавиле интерес. Масовна вакцинација се одвива во неколку градови во државата и тоа во „А1 арената“ во СЦ „Борис Трајковски“ во Скопје, во спортските сали во Кавадарци, Куманово, Тетово, Штип, Битола и Охрид.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи