Македонски војник со тешка состојба поради ковид-19 се транспортира од Африка на Инфективна во Скопје – непознато кој сој

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


Најава за пациент од Африка кој е високо суспектен на јужноафриканскиот сој е стасана вчера до целиот персонал на Инфективната клиника во Скопје. Според првичните информации, се работи за војник, македонски државјанин кој е во тешка состојба и треба да биде сместен на Инфективната клиника во Скопје. На Клиниката веќе се подготвени за прием на пациентот кој е сомнителен на јужноафриканскиот сој, но дополнително ќе се прават испитувања за точниот сој на вирусот. Овој сој до сега го нема во државава и е многу посмртоносен за разлика од претходните соеви.

Инаку, заразениот војник заедно со уште еден војник бил во мисијата на Европската Унија за обучувачи во Централноафриканската република.

Веста за ова ја објави порталот Фокус.мк, а ја потврди и министерот за здравство Венко Филипче.

„Се работи за војник, македонски државјанин, бил во база каде нема услови да биде лекуван. Засега нема типизација за каков сој коронавирус се работи, но пациентот ќе биде сместен во изолација“, изјавил Филипче за Фокус.

Профили за уписи во I ( прва ) година во СОУ „Орде Чопела“ - Прилеп

Нови атрактивни профили за учебната 2021/2022 во СОУ „Ристе Ристески-Ричко“

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Нови атрактивни профили за учебната 2021/2022 во СОУ „Ристе Ристески-Ричко“

Play Video

Профили за уписи во I ( прва ) година во СОУ „Орде Чопела“ - Прилеп

Play Video