Левица Прилеп: Дали е на повидок искористување на деца-ученици во политички цели?

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


Директори на средни училишта од нашиот град свикале состанок со претседателите на сите одделенија, со физичко присуство и зад затворени врати. Состанокот треба да се одржи утре на 14.05.2021 год. на само ден пред протестот кој е организиран од страна на групата “УЧЕБНИЦИ И НАСТАВА МОРА ДА ИМА!” на родители кои се против најавените реформи во образованието, велат од Левица ЛО Прилеп.

„За дневниот ред на состанокот самите родители на малолетните деца не се информирани и се чувствуваат како да ги праќаат на гилотина имаjќи го во предвид исходот од родителската средба одржана пред само една недела каде што повеќето родители си го изнесле својот став дека се ПРОТИВ актуелните реформи во образованието.

– “Дали директорите дали имаат такво право? Во наше време директорите свикуваа состаноци со родителите, не со малолетни деца”.
– “Очекувам состанокот да има репресивен карактер” … се само дел од изјавите на родителите упатени до нас.

Пред само неколку дена дел од учениците се самоорганизирале и го поддржале бојкотот на настава во четвртокот пред Велигден. Имаме информација дека некои од класните раководители на трета и четврта година во едно од средните училишта во Прилеп, воедно и партиски војници на СДС, регистрирале дека незадоволството почнало од учениците од прва година и во меѓувреме барале начин со употреба на закани за намалување на поведението да ја амортизираат целата организација.

Според учениците, мнозинство од професорите без разлика на партиската определеност се против најавените измени, но поради “наредби” од партиски избраните директори и дел од класните наставниците-членови на СДС се пробува под секаков притисок да се изврши влијание и да се протурка оваа неуставна и квази реформа“, велат од Левица.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи