ВИДЕО – Јованоски: Учениците кои ќе започнат со печатени учебници, за една недела ќе побараат дигитални

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


Учениците кои ќе започнат со дигитални учебници на почеток на годината, нивните другарчиња кои немаат, по само една недела и тие ќе побарааат дигитални учебници, ова денеска го истакна градоначалникот Илија Јованопски, одговарајќи на новинарско прашање, дека најголемиот дел од учениците во Прилеп, се против воведувањето на дигитализацијата во образованието.

„Станува збор за печатени учебници и дигитални учебници за кои има полемика помеѓу граѓаните. Станува збор само за учениците од  4 одделение од наредната учебна година. Ученците од 4 одделение ќе имаат можност да бираат дали ќе користат дигитални учебници или печатен учебник или може да користат и дигитален и печатен учебник. За оние кои сакаат печатени учебници училиштето ќе биде одговорно, односно општината да ги обезбеди тие учебници. Мислам дека тука нема ништо спорно. Можеби ќе треб ада се објаснува малку поконкретно, подиректно. А за дигиталните учебници, јас верувам дека учениците кои ќе започнат со дигитални учебници на почеток, нивните другарчиња кои немаат по една недела и тие ќе побарааат дигитални учебници.  Тоа е основата што секаде ја има во земјите во развиениот свет и земјите од околината“, истакна Илија Јованоски, градоначалуик на Прилеп“, истакна Јованоски.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи