Денеска се одбележува 17 мај – Меѓународен ден против хомофобијата, трансфобијата и бифобијата

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


Денес, на 17-ти мај се одбележува Меѓународниот ден на борбата против хомофобија, бифобија и трансфобија. Денот има за цел да ја подигне свеста за проблемите со кршењето на правата на LGBTIQ+ лицата, како и да ги едуцира луѓето што подразбираат спомнатите права.

На 17-ти мај 1990 година, Светската здравствена организација ја избриша хомосексуалноста од листата на психички пореметувања. Меѓународниот ден на борбата против хомофобијата, бифобијата и трансфобијата официјално се одбележува од 2004 година во повеќе од 130 земји.

Според дефиницијата, хомофобијата претставува омраза кон хомосексуалците, лезбејките или бисексуалците. Бифобијата се однесува на омразата кон бисексуалците, а трансфобијата е поим кој означува нетрпеливост кон трансродните лица.

Профили за уписи во I ( прва ) година во СОУ „Орде Чопела“ - Прилеп

Нови атрактивни профили за учебната 2021/2022 во СОУ „Ристе Ристески-Ричко“

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Нови атрактивни профили за учебната 2021/2022 во СОУ „Ристе Ристески-Ричко“

Play Video

Профили за уписи во I ( прва ) година во СОУ „Орде Чопела“ - Прилеп

Play Video