Нова пратка „Фајзер“ од 9360 дози вакцини вчера стигна во Македонија

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


9 360 дози вакцини од „Фајзер“ вчера пристигнале во Mакедонија, информираше Министерството за здравство. Од овие дози, 4 680 се преку директниот договор што Македонија го има со компанијата, додека останатите 4 680 се преку помошта од ЕУ во рамки на програма „Тим Јуроп“ (Team Europe).

Преку оваа програма, ЕУ обезбедува 119 213 вакцини за земјава кои етапно, од 5 000 до 7 000 дози се испорачуваат секој понеделник.

Вчерашната пратка е втора по ред преку оваа програма, а во текот на мај треба да пристигнат вкупно 19 890 дози од „Фајзер“.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи